Recent Changes - Search:

Photo gallery home

S.Dvorsky's gallery

2023:

2020:

2019:

2018:

2017:

2016:

2015:

2014:

2013:

2012:

2011:

2010:

2009:

2008:

2006-2007:

2004-2005

2001-2003

2000

FEI-STU

Albumy kamaratov

Sluzobna cesta do Moldavska 2001

Other Applied Precision related albums :

Moldavsko 2001

Tento dokument vznikol len tak po večeroch keď bolo trocha voľného času. Je to pokus o zachytenie postrehov počas môjho dvojtýždenného pracovného pobytu v Moldavsku. Ak sa rozhodnete si ho prečítať, nečakajte a ani nehľadajte žiadne hlboké myšlienky. Rozprávanie som zrealizoval ako denník. Snažil som sa zachycovať len úsmevné veci tak trochu po vzore starých socialistických televíznych novín kde motivovali ľudí pozitívnym príkladom. Prajem príjemné čítanie a ak náhodou vydržíte až do konca čaká na vás prekvapenie.

(V blízkej dobe sa chystám okoreniť túto stránku aj obrázkami z pobytu a video-sekvenciami ktoré sme tam natočili.)

Všetky nafotené fotky z pobytu v Moldavksu vid nizsie ...


pondelok 19.marec.2001

V Budapešti sme trocha poblúdili ale nakoniec sme trafili na letisko pol hodinu pred odchodom (odletom). Cesta lietadlom pohoda, s maličkou dušičkou som nasadal do saaba-340. Počiatočné drncanie, pekný pohľad na nočnú Budapešť. Potom sa to trocha ukľudnilo, šarmantná letuška začala podávať drinky a jedlo. Prehovorila ruštinou, rumunčinou a angličtinou zopár slov ktorým som aj tak nerozumel kvôli hučaniu motorov. Jedlo som ani moc nechcel ale letuška to vyriešila tak rýchlo, že som ani nestihol odmietnuť a už to bolo na podnose predo mnou. Tak rýchlo odklopila podnos a položila jedlo, že som sil len pomyslel ... damn, girl you are fast like hell

utorok 20.marec.2001

Ráno o 6:00 nás zobudil moldavský rozhlas z búdky na izbe. Začínali moldavskou hymnou ... fuck that was shock … načo som s ním večer baštrngoval:-)

Už som zistil to čo som čakal že zistím: môžeme byt šťastní že žijeme na Slovenku. Pri otváraní fliaš sme dve odlúpili z hrdla, a tak sme pastrojili mašinu a precedili. Začína ma zaujímať koľko je inkubačná lehota zápalu slepého čreva :-) Dúfam že ho stihnem až po návrate, lebo jedna z rád je ,že v prípadne vážnejších zdravotných ťažkostí je lepšie nechať sa ošetriť mimo Moldavska.

streda 21.marec.2001

ráno sa človek zobudí a čo nevidí sneh.

Ranné prekvapenie : sneh Ranné prekvapenie : sneh

Na nejakom ruskom kanále išla "Adéla ještě nevečeřela" v pôvodnom znení so simultánnym rumunským prekladom. Pozerali sme sa s nadšením veď všetky dialógy aj repliky poznáme naspamäť.

štvrtok 22.marec.2001

bolo tu cele predstavenstvo Fenózy, po tom čo sa zistilo že podlahy sú akési mäkké a naše racky a pojazdné stojany robia menšie - alebo väčšie "jamôčky". "Savjetskie inzeniri" dali pod linoleum piesok, alebo nejaký suchý betón. A tak možno pôjdeme domov a budú prerábať podlahy. Hlavne že tu dali antistaticky linoleum :-) Dnes sme zasa zistili že sme kúpili na večer málo fliaš, a tak zajtra kúpime zasa o jednu viac :-) Miro rozlial fľašu vína tak šťastne že sa vyliala do sáčku na stole a tak ho nalial naspäť a vypil.

Miro rozlial fľašu vína tak šťastne že sa vyliala do sáčku na stole ... Tak nalejeme späť a pijeme opäť ...

piatok 23.marec.2001

večer som volal Prešovákom na izbu aby si prišli pozrieť čo sme natočili a popritom "paznakomimsja s krasnym vinom". Vytočil som 521 ako vždy. Nasleduje priebeh rozhovoru:
Jožo : "da"
Slavo: "no nazdar hoši, tu je slavo príďte si pozrieť čo sme dnes natočili,a mame tu aj nejaké vínko"
Jožo : "I kto vi ?"
Slavo: "Slavo!"
Jožo : "Katorij Slavo"
Slavo: "Slavo Dvorsky"
Jožo : "Ja neznaju takovo"
Slavo: "sorry"
A zavesil som.

Skúšam znova 521 ozval sa Fero ale už po slovensky zopakoval som pozvanie. Prišli k nám na izbu, a oznámili mi ako ma dostali. Vtedy mi dobilo ! Ale ma dostali !!!

sobota 24.marec.2001

Boli sme pozrieť v meste, cely týždeň sme sa tešili na sobotu, aby sme konečne niečo popozerali v meste a čo to nafotili a nakamerovali.

Človek mieni a pánboh mení: pršalo.

A v sobotu pršalo ...

Nebolo to až také strašné, len trocha mrholilo. o 9:00 ráno pre nás prišli pred hotel s modrým opelom tranzitom (ja viem že taký nieje ale ja som si ho tak pracovne nazval). Boli sme v centre v nejakom supermarkete. 5 poschodí málo ľudí a všetci očividne len pozerali Všetko pekne ale na miestne pomery drahé. Namotal som sa na matriošky boli kadejaké od 200-700 Lei (x 4 Sk). Určíte si nejakú sadu kúpim.Potom sme vypadli s obchoďáku a išli do nejakého podchodu pod križovatkou. Bolo tam kopec butikov. Tam som sa namotal na ďalekohľad 20x32 taký malý chutný. Už ani neviem koľko stal tuším 550. Ale asi si ho pôjdem kúpiť. Ešte som videl fľašu Koňaku,25 ročného, ak zostanú "dengi" aj ten kúpim.

Potom nás zaviezli na miestny blší trh s fotoaparátmi. Bolo tam kadečo staré ruské prístroje, objektívy. Veľmi chutne, na ulici chlapíci porozkladali na zemi svoj tovar, zakrytý igelitom lebo mrholilo.

Blší trh s fotoaparátmi a foto optikou

Ulica rozkopaná, vedľa hučal nejaký bager. Odfotil som si to. V zapätí ku mne priskočil chlapík s otázkou za koľko predám ten Olympus čo držím v ruke. Čo už povedať : "etot fotoaparat net na predaj. eto moj". Miro si kúpil diaľkovú spúšť za 5Lei. Mali tam kadečo aj statívy aj ďalekohľady. Nerozbitný foťák Nikon FM2 plne mechanický žiadna elektronika.

Po ceste z trhu ma fajnovo oprskalo auto. Bohoval som o dušu. Vodiči sa tu stým neserú. Jak v Egypte Kto prv príde ten prv melie, a ak nie tak stále trúbi.
Ale nie je to až také hrozne.

Zaujímavý systém majú na križovatkách (áno je tu zopár semaforových križovatiek … ale nie je ich tu dosť) svetla sú aj na druhej strane križovatky. Asi pre to keď vodič zájde príliš hlboko do križovatky (čo je tu bežné), aby vedel či už môže.

Ďalej sme sa zmienili že by sme chceli pozrieť CD-čka. Par ulíc odtiaľ obchod s fotoaparátmi, hudobnými CD, playstation CD. Pomerne veľký vyber zahraničných aj domácich. Novy Depeche Mode tam už samozrejme bol (aj keď oficiálne ešte nemal byt na trhu) a určíte načierno. Môj primárny záujem boli samozrejme domáce (ruské) CD-čka. Všetky CD stali 30Lei. Kúpil som 9 CD (nejaké ruské výberovky, Ala Pugačeva, Clapton ...). No nekúpte to za 110Sk!

Ďalej cez polku mesta do nejakého supermarketu s potravinami. Ceny také ako u nás tam asi chodí nakupovať top 1000. Tam som zrobil faux-paux : devuška pri pokladni mi hovorila čosi o karte (ja som pochopil že čí chcem platiť kartou) a ona mala na mysli že pohľadnicu treba zaplatiť inde a nie pri jej pokladni. Ale to som pochopil az potom ked sa za mnou rozbehol policajt z obchodu. Kaviár sa 2400Lei/kg ohhh bool shit! Ale víno sme tu kúpili excelentne : biele VIN NOBIL 1993 no to aj taký vinársky amatér ako ja spozná že to je kvalita. V tej chvíli som sa rozhodol že si kúpim encyklopédiu vína nech neumriem vínovo-negramotný. Výnimočne mi chutilo. Ešte sme kúpili SAUVIGNON 1995. Podobná chuť ale ten 1993 bol lepší.

Na izbe sme tlačili rybičky s chlebom a zapíjali vínkom. Nebol to síce kaviár a šampanské, ale dalo sa. 100 metrov nižšie ďalší supermarket. Tento asi len pre horných 100. Luxusný tovar. Ceny pre nás v celku prijateľné. Ale ľudia tam len chodili a pozerali Chcel som aj čo-to pofotiť.

Sobotný obed ... rybičky s vínom - skoro ako kaviár a šampanské :

Sobotný obed ... rybičky s vínom - skoro ako kaviár a šampanské

Boli tam pekne akvária s rybičkami, ale miestny bodyguard mi vysvetlil že treba sa najprv spýtať bossa že čí môžem fotiť a ak povie že áno tak môžem ... "so let it be" ... a tak som už ďalej nefotil. (aj tak som si odfotil jedno akvárium ešte pred tým). Milióny samostatných butikov (napr. butik s olivami) Hrozne veľa oblečenia a topánok ... nič pre chlapa. Boli tam aj nádherné porcelánové bábiky (ale bohužiaľ som "momentálne" nemal pri sebe zbytočných 500 USD)

Po odfotení jedného akvária mi to ochranka zakázala...

Unavený som sa vytackal von zapáliť si miestne davidoff (mimochodom tie čo som kúpil tu mi moc nechutia aj napriek tomu že sú "made in Germany"). Videli sme krčmu Gambrinus (tam musíme ísť pozrieť). Nakoniec sme neboli … škoda :-(.

nedeľa 25.marec.2001

v noci posúvali čas na letný. boli sme vlastne hore do pol jednej a o 7:00 (čiže o 6:00) vstávať. Bolo to ťažké. V ciachovni zima jak na Sibíre. V Kišineve totiž 15. marca prestavajú kúriť. Ešte šťastie že na hoteli sa kúri stále. Ale zato Ivan otvoril na noc okno. Takže prašti-jak-uhoď.

Včera bol nejaký film. Že vraj "Obojok". Každú chvíľu reklama :-( Ešte že idú MS v krasokorčuľovaní vo Vancouveri na Eurosporte. S vedúcim ciachovne Alexejom sme prebrali všetky moldavské vina. Kolegovia z Prešova v piatok "trafili" elektriku v podlahe pri vŕtaní otvorov, takže sa čaká na miestnych elektrikárov aby to prišli opraviť. Hlavná vec že nás ubezpečovali že "vsjo charaso" môžete vŕtať :-( Dve ELMy sú už takmer kompletne hotové.

Moldavcom sa veľmi páčili krimpovacie kliešte na RJ konektory. Keď sme im povedali že im tu jedny necháme tak za zaradovali.

Pozerali sme "deň nezávislosti" v nezabudnuteľnom ruskom doubbingu. Zopár replík: "atlíčna rabóta", "spasíba gaspadin prezident" Reklama na MTV , veľmi dlho sme sa s Ivanom smiali ako môžu natočiť takú haluz. Samozrejme aj dnes volali devušky. Igor sa opýtal: "u miňa takoj vapros, skóľka devuška" dostal odpoveď : 10USD fajka, 30USD polhodina, 100USD cela noc.

pondelok 26.marec.2001

Ráno keď sme vychádzali z hotela Ivan mi ukázal prstom na taxi ktorý prechádzal okolo. "Aha pozri aké cencúle má na prednom nárazníku. Taxikár to pochopil že si ho chce zastaviť, ale my mame vlastný odvoz :-) Od rána tu šachuje parta miestnych elektrikárov a diví sa že ako je možné, že sme pri vŕtaní trafili elektriku. Vyrezali kus linolea a odkopali kus tej divnej sypkej podlahy. Po odkrytí kábla sa zistilo že ide rovnobežne so všetkými dierami ktoré sme vŕtali. Bohvie ktoré diery ešte trafili svoj ciel. Tak vypli elektriku v celej budove a zisťovali.

Miro: "Dobre to tu majú vymyslené, všade zima. Keď nerobíš tak je ti zima, a tak radšej všetci robia" Občas sa chodievam ohriať k zapnutej ELMe 3x100A. A pod chvíľou hrám solitaire.

Tak tu inštalujeme naše veľkolepé zariadenia ...

Tak tu inštalujeme naše veľkolepé zariadenia ...

Kúpil som si Rothmans v domnení že keď sú modré budú Light. Omyl Full Flavour. Večer sme boli v hotelovom bare. Zo začiatku sa mi moc nechcelo ísť do baru mal so horúčku a zdalo sa mi že niečo na mňa leze. Ale po sprche sa mi svet zdal ružovejší a povedal som si že zopár pív mi nemôže uškodiť. Nakoniec klin treba klinom vyrážať. Dali sme si zopár TUBORG-ov (18). Čašník nás prehovoril že či by sme si nedali aj niečo "da kusať" a nejaké oriešky alebo pistácie. A prehovoril nás.

V hoteli sa ubytovali nejakí švédski futbalisti. Asi bude nejaké kvalifikačné kolo na MS sveta. Čašník "byl očeň charóšij". Ceny boli v lejach a nie v USD a tak sme boli spokojní, a zajtra pôjdeme zas do baru. Dobre že sme zakotvili v bare. Hrala nejaká cigánska muzika. Parádne zahrali slávika (kadekto tlieskal). Po šiestom pive si dal aj Ivanko cigaretu ale akosi ho dusilo a krivilo tvár, kto vie prečo?. Čašník nám taktne naznačil že už zatvárajú bar. Ešte jedno na cestu a ideme. Fiha to už je toľko hodín ? Vraj sme im vypili všetko pivo v bare, a zajtra nás očakávajú zasa.

Hneď ako sme sa dotackali z hotelového baru volali devušky "jestli núžno devušku dľa noči". S nacvičenou frázou som odvetil "nám nenužno devusku na noč, spasíba". Devušky majú asi základňu na recepcii hotela. Ako by ináč zistili že nám majú volať. Musela nás vidieť recepčná(ný) ako sa vraciame z baru.

utorok 27.marec.2001

trocha blblo sa nám vstavalo. Kríza sa dostavuje až v robote. Červene nevyspane oči. Aj Jenifer Lopez mi lezie na ner<:"}+? ... eject. Na dnes hlásia prehánky, také TUBORG-ové. A to som ani nemusel pozerať predpoveď počasia:-) Ešte že konečne spojazdnili záchody v ciachovni. Inak by to dopadlo katastrofickými farbami :-) Kľúče od záchodu sú veľmi žiadaný artikel. Ivan si večer pochvaľoval že mohol ísť kadiť kedy sa mu chce.

Do spojazdnenia záchodov sme vykonávali potrebu takto ...

Do spojazdnenia záchodov sme vykonávali potrebu takto ...

Kúpili sme si na večer dve fľaše červeného vína (16% je dosť). Keď sme otvorili prvú zistili sme prečo ma toľko alkoholu : sladké ako "hovno z nutrie". A tak zasa preparkovávame do hotelového baru. Tento krát skutočne len na jedno-dve. Chalani zasa začali vymyslat ze chcu jest, a tak som sa nechal namotať. Nejaký Mexicky steak. Sakra 3cm hruby a krvavy. Do rana mi lezal v žalúdku. Ale zámer sme splnili: podarilo sa nám vypiť len dve piva. Opäť bola dobra atmosféra v bare. Pri takej vynikajúcej muzičke sa ani inak nedá. Dnes kupodivu nevolali devušky. Asi tí švédski futbalisti !?

Také sladké víno som ešte nepil (to vľavo)

Také sladké víno som ešte nepil (to vľavo)

streda 28.marec.2001

Vstavalo sa zasa zle. Na izbe kosa, pozriem von: "shit, where the fucking snow comes from ?" Asi sme už definitívne dofotili. Do konca "zájazdu" sa asi už nevyčasí.

V ciachovni už obligátna kosa. Ani kognac nás nezahrieva. Cez deň sme nestihli kúpiť "náboje" na večer. Na izbe kosa. Už aj v hoteli prestali púšťať teplo do stien. Cez klimatizáciu ktorá mimochodom vie asi len chladiť fučí z vonka do izby. Ivan sa snaží zapchať to uterákom...failed. Ivan zalieza pod paplón a čakáme kým otvoria bar o šiestej. Nebudeme predsa mrznúť na izbe. Mirko prichádza a dáva štartovaciu zámienku že je hladný.

Kosa taká že igor pracuje v čiapke ... V tomto bufete kupujeme náboje na večer ...

Kosa taká že igor pracuje v čiapke ... V tomto bufete kupujeme náboje na večer ...

V bare je poloprázdno pretože Švédi hrajú práve kvalifikačný zápas s Moldavskom. Všetci čašníci sú zalezení niekde v kutici a pozerajú futbal.

Fíha prichádza náš obľúbený čašník. Veľké úsmevy už z diaľky. Posunkovou rečou naznačuje na diaľku trojku na prstoch. "Saglas". Prichádza zo smiechom a tromi pivami a oznamuje nám že doviezli nove "bocki" (sudy) takže môžeme piť. Za každým novým pivom, ktoré som mimochodom prestal rátať, nám čašník referuje stav zápasu a pripája aj aktuálne výsledky stavu Slovensko : Azerbajdžan.

Každú chvíľu počuť zo zákulisia tlmene pokriky. Na trávniku sa asi niečo deje. Ale ani jeden neskončil víťazoslávnym zvolaním Góóól !. Ba práve naopak Švédi sa ujímajú vedenia. Po skončení zápasu je čašník trocha smutný. Ivan prináša ďalšiu stolicu a ku stolu a vola čašníka "što pijete?". Čašník odmieta že vraj tu ma vedúceho že nemôže. Už dobru hodinu sedíme sami v bare. Aj muzikanti sa zbalili. No asi je čas "viključiťsja" z baru.

Neviem kto dostal ten nápad ísť na izbu c.620 , kde je otvorená nonstop predajňa všetkého možného proviantu. Ejha náš obľúbený VIN NOBIL 1993 no nekúpte to. A vyrážame na izbu pozerať dnešné kamerové zábery. Ani neviem kedy som si zapilníkoval nechty do dokonalých tvarov a ráno som sa čudoval.

Pri pive sme preberali aj devušky. A dozvedel som sa zaujímavé veci od ženáčov. Ževraj sa neoplatí úlet. Že žena sa o tom aj tak dozvie. Pochopil som správne že keby bola istota že sa to nedozvie tak by niečo bolo ? Potom sme trocha rozobrali Samotárov a Ivanko zhodnotil že Jasmina je typ do ktorého sa človek musí zaľúbiť či chce alebo nechce.

Tá cigánska hudba v bare mi pripomínala film Underground. Čo pripomínala ona je presne taká istá. A ešte k tomu na živo! Dnes zasa nevolali devušky. Asi ich ranilo naše neustále odmietanie ;-)

štvrtok 29.marec.2001

Ráno opäť ten istý obrázok z okna. Sneh nezmizol ale zato primrzlo. Hurá vychádza slniečko. Takže nakoniec predsa budú zábery zasneženého Kišineva. Výborne, keďže trávy ešte nieto, blato je zakryte snehom.

Ranná ústna hygiena spočíva okrem iného aj v dopití zbytku bieleho vínka :-) Svet je hneď krásnejší keď svieti slniečko. Prebudilo vo mne asi výrobu hormónov a som svieži ako rybička. Príjazd do ciachovne.

Fíha dve šarmantné slečny ktoré prišli na záverečné školenie. Jedna blondína a druha bruneta tak trocha na rumunsky spôsob. A prichádzajú aj ďalšie. Miro začal skoliť ženičky. Zapisujú si poznámky. No teda ten Miro tú ruštinu ale vááálííí. Do teraz sa nezdalo.

Prvá zo šarmantných slečien inžinierka Karin ... Ženičky sa čudujú Mirovmu výkladu ...

Prvá zo šarmantných slečien inžinierka Karin ... Ženičky sa čudujú Mirovmu výkladu ...

Človek by nečakal že sa niekedy bude hodiť ta zatracovaná ruština na základnej a strednej škole. Zajtra konečne domov "ET vola domu!" Napadol ma text známej poruštenej pesničky: "Ja prapil dengi v bare, igraju na gitare, nemnožko devušek ja paľubil ..." Ku koncu už automaticky všetci hovoríme po rusky. Je to veľká zábava počúvať to.

V ciachovni končíme už na obed. Miro zostava skoliť ešte aj po obede. Ostatní ideme nakupovať. Prvé ideme kúpiť korene vinica niekde na kraj mesta. Vinohrady vypadajú vinikajúco ale foťák mi nechce zaostriť cez sklo auta. Najprv lezieme do nejakého podzemného krytu. Ale to nie je ono. až na druhy krát triafame do predajne vinica, ktorú udatne stážia štyria psi.
Som zvedavý či im tie korene na hraniciach nezabavia.

A takto dopadla nezaostrená fotka vinohradov na kraji mesta ... Štyria psi pri predajni viniča ...

A takto dopadla nezaostrená fotka vinohradov na kraji mesta ... Štyria psi pri predajni viniča ...

Potom konečne do obchodu s matrioškami.
Ale najprv potrebujem zameniť 100 doláčov. Beháme a hľadáme najvýhodnejší kurz. Rus Slavo kontroluje skúseným okom pravosť bankoviek so slovami že už neverí ani bankám.

Zelene matriošky za 600 lei sú moje. No nekúpte to! Potom do obchodu s chľastom.25 ročný kognac,15 ročný kognac, 10 ročný kognac, biele suché víno 1992,1994 a 500 lei preč.Mali aj 40 ročný kognac ale na ten sa moja peňaženka necíti (3400 lei) Rýchlo, rýchlo lebo "Magazín s konfetami" zatvárajú o 17:00. Prešováci chceli pre detičky kúpiť nejaké cukríčky. V obchode to vypadalo pekne. Nechcel som fotiť a kamerovať sme zabudli.

Moje zelené matriošky ... Obchod s pijatikou ...

Moje zelené matriošky ... Obchod s pijatikou ...

Z ciachovne ideme (ja, Igor, Jožo) peši do hotela. Keďže svieti slnko tak už je najvyšší čas niečo pofotiť na "hlavnom bulváre".

Hlavný bulvár - široký, dlhý a nekonečný ... Pezidentský palác ... Socha leva na národnom divadle ...

Hlavný bulvár - široký, dlhý a nekonečný ... Pezidentský palác ... Socha leva na národnom divadle ...

Inak tá ulica je strašne široká, strašne dlhá a strašne rovná. Miestny kvetinový trh pri parlamente sa nedá fotiť lebo všade stoja autá, škoda. Ale máme parlament, sochu leva pri národnom divadle, prezidentskú budovu. Pri národnom divadle je trh z obrazmi a suvenírami. V celku pekne obrázky.

Večer v bare menšie faux-paux kamerovali sme muzikantov a oni nám naznačili že nemôžeme a že sme sa mali najprv spýtať. Čo už "Izvinite" a vypíname kameru. Večer konečne zasa volali devušky už mi začínalo chýbať to "net spasiba". Fero sa čudoval že predavačka v obchode sa rozčuľovala že akoto že Fero vie po rusky a po rumunsky nie.

Trh so suvenírmi a obrazmi pri národnom divadle ...

Trh so suvenírmi a obrazmi pri národnom divadle ...

piatok 30.marec.2001

No teda taký budíček "zdvihne" náladu každému (Ivan zapol ranne správy v televízii). Z polosna som počúval správy nejakého ruského kanála : tam zviazali a zabili devušku, tam zasa držali niekoho zavretého a púšťali mu plyn, tam padlo lietadlo. Otvorím oči a tam zábery z Čečenska.

Na raňajkách stretávame svojho obľúbeného čašníka. Hneď sa pýta ako si stojí Slovensko v kvalifikácii. Ivan navrhuje či si nenatrieme chleba do lietadla a ešte si vypýtame servítky na zabalenie. To by ale bola drzosť, nie ? Do desiatej sa nám nedarí zaplatiť hotel. Hotelová zmenáreň má ako na potvoru zrovna dnes zavreté. Okolité zmenárne otvárajú o 10:00, vo vedľajšom hoteli otrasný kurz. Ešte že svieti slnko.

Už mi všetko pripadá normálne. Už aj mesto akosi opeknelo. Ach tí vodiči on sa kľudne vopchá do protismeru lebo chce odbočovať doľava. a vodiči v protismere stoja ...

Alexej so Slavom doniesli domáce víno. "davaj paznakómimsja". liter a pol bieleho a liter a pol červeného. Výborné suché pri šiestom poháriku mixovania mi zachutilo ale bohužiaľ. Už aj sa práve minulo.

Dve a pol hodiny do odletu.
Čakanie na odlet Fero hrá Solitaire... Palo to čakanie rieši zasa inak ...

Čakanie na odlet Fero hrá Solitaire... Palo to čakanie rieši zasa inak ...

Dozvedel som sa užitočnú informáciu. Že víno Kagor (to sladké ako hovno z nutrie) sa používa v domácej šamanskej Všeliek zasa víno Kagor ... liečebnej kúre. Nalejete to do hrnca, pridáte lyžičku mletého čierneho korenia a dve lyžičky cukru, necháte to speniť a vypijete. Ak na vás liezol AIDS, malária, mor slintačka či krívačka tak to vypite horúce a do rána ste "v pariadke". To je KNOW-HOW pre ktoré sa oplatí cestovať až do blízkej Moldávie.

Prebrali sme s Alexejom ako sa pestuje vínna réva, koľko Alexej ročne dopestuje toho moku, akú má veľkú vinicu, samohonku a samé dôležité chlapské veci ako napríklad ukrajinská mafia ... aj iné veci ako že on je pôvodom Turek, že ovláda trocha rumunčinu aj po turecky. No nezdá sa maladec.

Sranda preveliká, veď už sme uvoľnení, cely projekt dokončený tak už zostava len piť víno. A ešte raz to spomeniem: od dnes pijem už len suché moldavské čí už červené alebo biele. Už týždeň sa zaoberáme kacírskou myšlienkou že založíme na Slovensku s.r.o-čku na import moldavského vína. Na čo sú nám elektromery. To by bol biznis.

Alexej dúfa že za dva roky keď možno príde na Slovensko už bude piť víno z toho vinica čo tu chlapi kúpili (ak im ho na hraniciach nezabavia). V ciachovni čakáme na lietadlo. Všetci sa namotali na solitaire (to som ja zapríčinil) a ja si tu píšem tuto rozprávku na notebooku, Jozef si sedenie obložil polystyrénom, Ivan hra Solitaire, Devušky "kušajú" svoj obed a v pozadí hra Elán.

Ešte posledné foto ...

Ešte posledné foto ...

Životná úroveň

Ceny približne rovnaké ako u nás (možno o 10-20% menšie). Ale silne sa zamýšľam nad tým kto to tu kupuje, pretože priemerný plat je do 200-300 Lei.

Zástupca vedúceho ciachovne vraj ma 100 USD (1200 Lei) čo je sakra nad pomery. Priemerná mzda je vraj okolo 200-300 Lei. Od miestnych sme sa dozvedeli že v Rusku sú na tom ľudia ešte horšie. A že vlastne Moldavci sú radi že sú Moldavcami.

Na uliciach som zažil to čo som u nás nikdy nezažil: pri stojacich autách na križovatke žobrajúce stareny a deti.

Blšie trhy priamo na ulici na zemi ...

Blšie trhy priamo na ulici na zemi ... Blšie trhy priamo na ulici na zemi ... Všade tie blšie trhy ...

Doprava

zaujímavo tu funguje MHD. Sú tu väčšinou trolejbusy za 60Bani jazda. Ale okrem normálnej MHD tu funguje aj súkromná doprava. Sú to väčšinou deväť miestne Mercedesy označené číslom linky. Nemajú pevne zastávky, len približne určenú trasu. Človek si ho zastaví mávnutím ruky, zaplatí 2Lei a vezie sa kam chce (v rámci približnej trasy). Potom povie kde chce vystúpiť a vodič mu zastaví (pripadne kúsok odbočí z trasy). Vodič čo nás vozí na obedy a do hotela, trúbi na všetko čo sa hýbe (prípadne nehýbe ak by sa malo). Ráno vyrážame z hotela o 8:00 a večer z ciachovne vyrážame o 18:00 alebo 17:00. Na obedy vyrážame o 13:00. Vodičom tu nič nie je sväté nestačí že je na ceste značka zákazu, treba ešte nasypať aj kopu piesku aby naozaj nemohli prejsť ale oni si aj tak nájdu cestu cez trávu.

Tým modrým nás vozili z hotelu-robota-obed-robota-hotel ... Súkromná BUS-doprava ... Veľa áut jazdí na plyn lebo je lacnejší... Súkromnej autobusdopravy je tu ozaj dosť ... Aj napriek zákazu a kope piesku sa cez trávu dá prejsť ...

Tým modrým nás vozili z hotelu-robota-obed-robota-hotel ... Súkromná BUS-doprava ... Veľa áut jazdí na plyn lebo je lacnejší... Súkromnej autobusdopravy je tu ozaj dosť ... Aj napriek zákazu a kope piesku sa cez trávu dá prejsť ...

Víno

vraj za Gorbačova v rámci "suchej vlády" dali vyrúbať 70% vinohradov v Moldavsku. Moldavci asi veľmi nenávidia bývalé Rusko a Gorbačova. Od vtedy sa im vraj nepodarilo dostať veci do pôvodného stavu, lebo vraj tie pozemky sa rozpredali kadekomu.

Cigarety

ceny zahraničných podobne naším (12-13Lei), domáce do 5Lei

Hotel

drahší už tu asi nie je. 120 USD pre dvoch na izbe (breakfast included) Ale pri tom izby nič moc (za 120 doláčov by som čakal o moc viac). Milión ruských programov v TV. Každý večer pri fľaške vina pozeráme čo sme cez deň natočili na kameru. Vraj bývame v lacnejších izbách. Že vraj sú tu aj drahšie. Cez deň všetko po nás hotelové devušky upracú. Dokonca po mne upratali aj obliate obliečky červeným vínom, ktoré som rozlial v rannom zběsilom upratovaní. Majú tu jednu káblovku SunTV. Do každého programu dáva aj svoje logo. Najobľúbenejší program: kočkopes. Hotelový výťah nemá fotobunku. Dva krát ma chalani privreli vo dverách (keď stlačíte tlačidlo, dvere sa hneď zatvárajú).

Kišinev

Ako som už tisíc kráť povedal mesto kontrastov. Kišinev je obrovské mesto. To je stavebný štýl "a la boľšaja Rasia" Široké ulice, bez značenia a pruhov každý ide tade kde sa vopchá. Ale napodiv to tu funguje. Medzi jednotlivými štvrťami mesta pomerne veľké vzdialenosti. A tie kontrasty. Do prdele hlavný bulvár: banky, mc donalds ...a tie chudobne štvrte to ani nebudem fotiť. Za socializmu tu postavili cele mesto a vypadá to tak že od vtedy to už ani raz nenatreli. Cesty rozbité no katastrofa. Ale lúdia sa tu obliekajú slušne. Nejaká hlavná ulica celkom dobre udržiavaná ale ako náhle odbočíš do bočnej ulice len blato. Možno by mesto vyzeralo lepšie na jar, keby bolo zelene. Ale to sa už asi nedozvieme. Sú tu dva pekné kostolíky (možno tri). Celé modré s kopulami-cibuľami ktoré sa lesknú. Všade sa potulujú psy. Zaujímavé že veľmi často v trojiciach. Žeby rodinky? Asi nie lebo také pouličné zmesky sa len tak nenájdu. Možno sa im ľahšie prežije.

Séria fotiek z Kišineva .. vo vyskakovacich bublinach popisky ...

S prepájaním káblov medzi bytmi si nikto nerobí problémy ... Kišinev ... Asi nejaký miestny GSM operátor ... Najslušnejší odkvap v meste nemení nič na veci že tá voda tečie na chodník ... Kišinev ... Kišinev (Erb) ... Kišinev ... A strieborná studňa pri kostolíku ... Chutný kostolík ... Chutný kostolík ... Víťazný oblúk ... A záhrada pri Víťaznom oblúku ... Parlament ... Rozbitý chodník takmer pri Prezidentskom paláci (hamba alebo nie ?) ... Pouličné lampy aj tak nesvietia lebo mesto neplatí energetickému podniku za elektrinu ... Udržiavaný park medzi Parlamentom a Vládou a pred naším hotelom ... Ten istý park ... Ten istý park ... Ten istý park ...

Obedy

chodievame na obed cez polku mesta (resp vozia nás). Taký malý polohotýlek. Stolovanie celkom slušné. 3 chody v rôznych variáciách. Je tam strašná kosa. Ale majú tam pingpong, biliardové stoly, saunu, bazén.
predjedlo: nejaký zeleninový šalát, nejaké nakrájané mäso, syr
polievka: variácie na boršč
hlavné jedlo: mäso, zemiaky na rôzny spôsob (mimochodom výborne pripečené)a obloha
plus ku všetkému chleba a nejaká prírodná šťava asi z červeného hrozna.

Pred hotýlkom kde chodievame na obedy (pohľad z terasy) ... Hotýlek kde chodievame na obedy ... Hotýlek kde chodievame na obedy ... Pred hotýlkom kde chodievame na obedy ... Aj biliard tam mali ...

Pred hotýlkom kde chodievame na obedy (pohľad z terasy) ... Hotýlek kde chodievame na obedy ... Hotýlek kde chodievame na obedy ... Hotýlek kde chodievame na obedy ... Aj biliard tam mali ...

Nový čas 4.apríl.2001:

poznámka:
1 Lea = 100Bani = 3.7 Sk
1 USD = 12.7 Lei


Vsetky fotky

1-3788-16.jpg: 55k (2001-06-14 17:59) 1-3788-17.jpg: 45k (2001-06-14 17:59) 1-3788-18.jpg: 60k (2001-06-14 17:59) 1-3788-19.jpg: 117k (2001-06-14 17:59) 1-3788-20.jpg: 83k (2001-06-14 18:18) 1-3788-21.jpg: 121k (2001-06-14 18:18) 1-3788-22.jpg: 85k (2001-06-14 18:07) 1-3788-23.jpg: 29k (2001-06-14 17:59) 1-3788-24.jpg: 56k (2001-06-14 17:59) 1-3788-25.jpg: 60k (2001-06-14 17:59) 1-3788-26.jpg: 57k (2001-06-14 17:59) 1-3788-27.jpg: 118k (2001-06-14 18:18) 1-3788-28.jpg: 112k (2001-06-14 18:18) 1-3788-29.jpg: 54k (2001-06-14 17:59) 1-3788-30.jpg: 49k (2001-06-14 17:59) 1-3788-31.jpg: 49k (2001-06-14 18:03) 1-3788-32.jpg: 98k (2001-06-14 18:18) 1-3788-33.jpg: 62k (2001-06-14 18:18) 1-3788-34.jpg: 74k (2001-06-14 18:00) 1-3788-35.jpg: 105k (2001-06-14 18:00) 1-3788-36.jpg: 114k (2001-06-14 18:00) 1-3788-37.jpg: 74k (2001-06-14 18:00) 2-3786-01.jpg: 70k (2001-06-14 18:18) 2-3786-02.jpg: 64k (2001-06-14 18:18) 2-3786-03.jpg: 107k (2001-06-14 18:18) 2-3786-04.jpg: 50k (2001-06-14 18:18) 2-3786-05.jpg: 74k (2001-06-14 18:18) 2-3786-06.jpg: 90k (2001-06-14 18:18) 2-3786-07.jpg: 82k (2001-06-14 18:18) 2-3786-08.jpg: 90k (2001-06-14 18:19) 2-3786-09.jpg: 51k (2001-06-14 18:19) 2-3786-10.jpg: 86k (2001-06-14 18:19) 2-3786-11.jpg: 62k (2001-06-14 18:00) 2-3786-12.jpg: 91k (2001-06-14 18:19) 2-3786-13.jpg: 67k (2001-06-14 18:19) 2-3786-15.jpg: 81k (2001-06-14 18:19) 2-3786-16.jpg: 42k (2001-06-14 18:20) 2-3786-17.jpg: 47k (2001-06-14 18:20) 2-3786-18.jpg: 102k (2001-06-14 18:20) 2-3786-20.jpg: 121k (2001-06-14 18:20) 2-3786-21.jpg: 59k (2001-06-14 18:00) 2-3786-22.jpg: 115k (2001-06-14 18:20) 2-3786-23.jpg: 172k (2001-06-14 18:20) 2-3786-24.jpg: 111k (2001-06-14 18:20) 2-3786-25.jpg: 60k (2001-06-14 18:00) 2-3786-26.jpg: 188k (2001-06-14 18:20) 2-3786-27.jpg: 76k (2001-06-14 18:00) 2-3786-28.jpg: 60k (2001-06-14 18:00) 2-3786-29.jpg: 66k (2001-06-14 18:00) 2-3786-30.jpg: 64k (2001-06-14 18:00) 2-3786-31.jpg: 70k (2001-06-14 18:00) 2-3786-33.jpg: 62k (2001-06-14 18:20) 2-3786-34.jpg: 76k (2001-06-14 18:20) 2-3786-35.jpg: 85k (2001-06-14 18:20) 2-3786-36.jpg: 90k (2001-06-14 18:20) 2-3786-37.jpg: 69k (2001-06-14 18:20) 3-3787-01.jpg: 81k (2001-06-14 18:21) 3-3787-02.jpg: 113k (2001-06-14 18:21) 3-3787-03.jpg: 107k (2001-06-14 18:00) 3-3787-04.jpg: 101k (2001-06-14 18:21) 3-3787-05.jpg: 40k (2001-06-14 18:21) 3-3787-06.jpg: 62k (2001-06-14 18:21) 3-3787-07.jpg: 86k (2001-06-14 18:21) 3-3787-08.jpg: 85k (2001-06-14 18:21) 3-3787-09.jpg: 97k (2001-06-14 18:21) 3-3787-10.jpg: 80k (2001-06-14 18:21) 3-3787-11.jpg: 87k (2001-06-14 18:07) 3-3787-12.jpg: 97k (2001-06-14 18:21) 3-3787-13.jpg: 85k (2001-06-14 18:21) 3-3787-14.jpg: 81k (2001-06-14 18:07) 3-3787-15.jpg: 69k (2001-06-14 18:07) 3-3787-16.jpg: 79k (2001-06-14 18:21) 3-3787-17.jpg: 85k (2001-06-14 18:07) 3-3787-18.jpg: 122k (2001-06-14 18:07) 3-3787-19.jpg: 81k (2001-06-14 18:21) 3-3787-20.jpg: 73k (2001-06-14 18:07) 3-3787-21.jpg: 58k (2001-06-14 18:07) 3-3787-22.jpg: 59k (2001-06-14 18:22) 3-3787-23.jpg: 77k (2001-06-14 18:07) 3-3787-24.jpg: 69k (2001-06-14 18:22) 3-3787-25.jpg: 93k (2001-06-14 18:22) 3-3787-26.jpg: 63k (2001-06-14 18:22) 3-3787-27.jpg: 85k (2001-06-14 18:22) 3-3787-28.jpg: 75k (2001-06-14 18:22) 3-3787-29.jpg: 80k (2001-06-14 18:07) 3-3787-30.jpg: 117k (2001-06-14 18:22) 3-3787-31.jpg: 132k (2001-06-14 18:22) 3-3787-32.jpg: 113k (2001-06-14 18:22) 3-3787-33.jpg: 100k (2001-06-14 18:22) 3-3787-34.jpg: 103k (2001-06-14 18:22) 3-3787-35.jpg: 90k (2001-06-14 18:22) 3-3787-36.jpg: 62k (2001-06-14 18:01) 3-3787-37.jpg: 59k (2001-06-14 18:22) 4-0147-01.jpg: 58k (2001-06-14 18:01) 4-0147-02.jpg: 60k (2001-06-14 18:01) 4-0147-04.jpg: 75k (2001-06-14 18:23) 4-0147-06.jpg: 41k (2001-06-14 18:23) 4-0147-07.jpg: 100k (2001-06-14 18:23) 4-0147-08.jpg: 53k (2001-06-14 18:23) 4-0147-09.jpg: 43k (2001-06-14 18:23) 4-0147-10.jpg: 40k (2001-06-14 18:23) 4-0147-11.jpg: 34k (2001-06-14 18:07) 4-0147-13.jpg: 35k (2001-06-14 18:23) 4-0147-14.jpg: 33k (2001-06-14 18:07) 4-0147-15.jpg: 30k (2001-06-14 18:07) 4-0147-17.jpg: 32k (2001-06-14 18:23) 4-0147-18.jpg: 39k (2001-06-14 18:23) 4-0147-20.jpg: 50k (2001-06-14 18:23) moldova_flag.gif: 1k (2010-07-08 22:03)onkolog.jpg: 43k (2010-07-08 22:32)

(c) 2001 Slavomír Dvorský         __              _                 
      _____/ /___ __  ______ ____ ___ (_)____    _________ ____ ___ 
     / ___/ / __ `/ | / / __ \/ __ `__ \/ / ___/    / ___/ __ \/ __ `__ \
     (__ ) / /_/ /| |/ / /_/ / / / / / / / /   _  / /__/ /_/ / / / / / /
    /____/_/\__,_/ |___/\____/_/ /_/ /_/_/_/   (_)  \___/\____/_/ /_/ /_/ 
Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on 2011-06-07 21:40